କେବଳ ତ୍ୱଚା ନୁହେଁ କେଶ ପାଇଁ ବି ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ହଳଦୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ବ୍ୟବହାର

ହଳଦୀ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏହା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଚର୍ମର ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି କେଶ ପାଇଁ ବି ହଳଦୀ ଖୁବ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା କେଶ ପାଇଁ ଏକ କେଶ ଟନିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ତ୍ୱଚା ଏବଂ ତ୍ୱଚାରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଣ୍ଟି-ଡାଣ୍ଡ୍ରଫ୍ ଚିକିତ୍ସା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। କେଶ ଯତ୍ନରେ ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା କେଶର ରଙ୍ଗ ବଜାୟ ରଖେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର କରି କିପରି କେଶର ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ ।

ଅଣ୍ଡା ଓ ହଳଦୀ କେଶ ମାସ୍କ

ଏକ ପାତ୍ରରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ୨ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ଏଥିରେ ୨ ଚାମଚ ହଳଦୀ ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ମିଶ୍ରଣକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗୋଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହାକୁ କେଶର ମୂଳ ଏବଂ ତ୍ୱଚାରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଏବଂ ସାମ୍ପୁରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ନଡିଆ ତେଲ ହଳଦୀ କେଶ ମାସ୍କ

୪ ଚାମଚ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ଏବଂ ୧ ରୁ ୨ କଞ୍ଚା ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ ନିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ତେଲକୁ ୨ ମିନିଟ୍ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ତେଲ ଗରମ ହୋଇଗଲେ ହଳଦୀକୁ ଚିପି ସମସ୍ତ ତେଲ ବାହାର କରନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ତେଲ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ, ଏହାକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ୧୫ ମିନିଟ୍ ପରେ ସାମ୍ପୁ କରି କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଲଗାନ୍ତୁ।

ହଳଦୀ ହେୟାର ସ୍ପ୍ରେ

ଯଦି ଆପଣ କେଶର ଯତ୍ନ ପାଇଁ ସମୟ ଖୋଜିବାରେ ଅସମର୍ଥ। ତେବେ ଆପଣ ଏକ କପ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ହଳଦୀ ପାଉଡର ମିଶାଇ କିଛି ଆଲୋଭେରା ଜେଲ ମିଶାଇ ପାରିବେ। ଏବେ ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ମୂଳରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.