ଭିଟାମିନ୍ B12 ଅଭାବ: ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ହେତୁ ବଢେ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ରୋଗ

ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଭିଟାମିନ ଆବଶ୍ୟକ। ନଚେତ୍ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ। ତେଣୁ ଭିଟାମିନ A ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭିଟାମିନ D ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ରହିବା ଉଚିତ୍ ମଣିଷ ଶରୀରରେ। ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ବି 12 ଅନ୍ୟ ଭିଟାମିନ୍ କେ ପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କିନ୍ତୁ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ।

ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ରକ୍ତହୀନତା, ମାନସିକ, ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ, ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ହାଡ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଏହାର ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭିଟାମିନ୍ B12 ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ରୋଗ ବିଷୟରେ।

vitamin B12
Picture credit- India.com

ଭିଟାମିନ୍ B12 ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ:
1. ଚର୍ମର ହଳଦିଆ ପଡିବା
2. ଜିଭ ଲାଲ ରଙ୍ଗ
3. ପାଟିରେ ଫଳିଯିବ
4. ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି କମ୍ ହୋଇଯିବା
5. ଉଦାସୀନତା, ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିବା
6. ଚାଲିବା ଏବଂ କହିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବା
7. ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ଅସୁବିଧା ହେବା ସହିତ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ ହେବା
8. ଭୋକ କମିବା ଇତ୍ୟାଦି

ଭିଟାମିନ୍ B12 ଅଭାବ ରୋଗ:

୧. ରକ୍ତହୀନତା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ :

ଯଦି ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ଥାଏ। ତେବେ ରକ୍ତହୀନତା ଭଳି ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ। ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ରକ୍ତହୀନତାର ଆଶଙ୍କା ବଢେ। ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମାଛ, ଅଣ୍ଡା, କ୍ଷୀର, ମକା, ଅରେଞ୍ଜ ଜୁସ, ସୋୟା ମିଲ୍କ, ଟୋଫୁ, ଲୋ ଫ୍ୟାଟ ମିଲ୍କ,, ଲୋ ଫ୍ୟାଟ ଦହି, ଭିଟାମିନ ୱାଟର, ଛତୁ ଆଦି ଖାଇବା ଦରକାର୍।

୨. ଡିମେନ୍ସିଆର ଆଶଙ୍କା :

ଯଦି ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଡିମେନ୍ସିଆର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ। କାରଣ ଏହାର ଅଭାବ ହେତୁ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନେକ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମାନସିକ ରୋଗ ହୋଇପାରେ। ଡିମେନ୍ସିଆ ଏହି ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଡିମେନ୍ସିଆ ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗ। ଯେଉଁଥିରେ ପୀଡିତାର ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ରୁହେନି ଏବଂ ସେ ଭାବିବା ଏବଂ ବୁଝିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ।

୩. ହାଡ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ:

ଯଦି ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ହାଡ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। କାରଣ ଏହାର ଅଭାବ ହାଡ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ହେତୁ ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।

୪. ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ:

ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ, ଯଦି ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ଥାଏ। ତେବେ ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ। କାରଣ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ଚର୍ମରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହାର ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଖଣ୍ଡିଆ ଭଲ ହେବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମ ହଳଦିଆ ହେବାକୁ ଲାଗେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.