ସୁଧୁରୁନି ପାକିସ୍ତାନ : ଆସନ୍ତା ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଉପରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ କରୁଛି ଯୋଜନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସଂପର୍କରେ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଗୁପ୍ତଚର ଆଲର୍ଟ ମିଳିଛି। ଏହି ଗୁପ୍ତଚର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଏଥର ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଦେଶରେ ମଲ୍ଟି ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏଥର ଏକାସାଙ୍ଗରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏଜେନ୍ସି ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସବୁଥର ପରି ବୋମା ଓ ବନ୍ଧୁକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆତଙ୍କ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ସେମାନେ ଷ୍ଟିକ୍ ବୋମା ସାହାଯ୍ୟରେ କାର ଏବଂ ଟ୍ରକକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରନ୍ତି।

ସବୁଠାରୁ ବଡ ଇନପୁଟ୍ ହେଉଛି ଡ୍ରୋନ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଲ୍ଟି ଆଟାକ୍ କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ଇନପୁଟ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ବହୁତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଏଥର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦିନରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ୟାଡ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ।

ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଉଭୟ ବିସ୍ଫୋରକ ବିସ୍ଫୋରଣ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ବୋମା (ଯେପରିକି ମଲୋଟୋଭ କକଟେଲ) ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ସେମାନେ ଲେଟର ଏବଂ ପାର୍ସଲ ବୋମା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏଥର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବନ୍ଧୁକ, ପିସ୍ତଲ, ରିଭଲଭର, ରାଇଫଲ ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମଧ୍ୟ RPG ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗୁପ୍ତଚର ଆଲର୍ଟରେ, ପ୍ରଥମ ସତର୍କତା ହେଉଛି ଡ୍ରୋନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ହଇରାଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ଗୁପ୍ତଚର ଆଲର୍ଟରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏଥିପାଇଁ ପୋକରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନପୁଟ୍ ରେ ସତର୍କତା ହେଉଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଧାତୁ ଡିଟେକ୍ଟରଗୁଡିକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ IED ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ବଡ଼ ଅପରାଧ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଜେନ୍ସି ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାରେ ଶୋଇଥିବା ସେଲ ନିକଟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଇନପୁଟ୍ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି।

ଇନପୁଟ୍ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଆଲର୍ଟରେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ସନ୍ଦେହଜନକ ଜିନିଷ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମିଳିଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଅତି ସତର୍କତାର ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।ଯଦି କେଉଁ ଠାରୁ ବୋମା ମିଳିଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବାରେ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ IED ଏକ ଧାତୁ ଡିଟେକ୍ଟର ପକାଇପାରେ। ତେଣୁ, ଧାତୁ ଡିଟେକ୍ଟରରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍।

ତୃତୀୟ ଇନପୁଟରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପୋକ୍ କୋଟିଲ ନାମକ ଏକ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରୁ ଦେଶକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଟି PoK ରେ DATOTE ନାମକ ଏକ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରୁ ଦେଶକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ତୃତୀୟ ମାର୍ଗ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ହୋଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ ଚତୁର୍ଥ ଉପାୟ ହେଉଛି ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ସୀମା ଯେଉଁଠାରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଭାରତ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ। ସେହିଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପଞ୍ଚମ ମାର୍ଗ ଭାବରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦେଇ ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିପାରନ୍ତି।

ଚତୁର୍ଥ ଆଲର୍ଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ବାୟୁରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ୍। ତେବେ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ସମସ୍ତ ଉଡ଼ାଣ ଉପକରଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଆଲର୍ଟରେ ପାରା-ଗ୍ଲାଇଡର୍, ପାରା-ମୋଟର, ହ୍ୟାଙ୍ଗ ଗ୍ଲାଇଡର୍, UAV, UAS, ମାଇକ୍ରୋଲାଇଟ୍ ବିମାନ, ଦୂରରୁ ପରିଚାଳିତ ବିମାନ, ହଟ ଏୟାର ବେଲୁନ୍, ଛୋଟ ଆକାରର ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ବିମାନ, କ୍ୱାଡକୋପଟର ଏବଂ ପାରା ଜମ୍ପିଂ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।ଏହାକୁ ନିଷେଧ କରିବା କଥା।

ପଞ୍ଚମ, ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ରାଡାରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ସେନା ଫରୱାର୍ଡ ପୋଷ୍ଟ ଥିବା ଗୁପ୍ତଚର ଆଲର୍ଟରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବେ। ଏହି ଗୁପ୍ତଚର ଇନପୁଟ୍ ଆଧାରରେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ପୋଲିସ, GRP ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ବିଭାଗକୁ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପଠାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଇନପୁଟ୍ ରେ, ସନ୍ଦିଗ୍ଧମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ନିରନ୍ତର ସୂଚନା ନେଟୱାର୍କକୁ ସଚେତନତା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.