ମାଆଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ ପାଇଁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଋଷି ଜମଦାଗ୍ନୀ, ଆପଣ ବି ଥରେ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିର

ଏବେ ଚାଲିଛି ଶ୍ରାବଣ ମାସ। ଏହି ମାସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୋମବାରରେ କାଉଡ଼ିଆମାନେ ଜଳାଭିଷେକ କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ତେବେ କେବଳ ସୋମବାର ନୁହେଁ, ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ରହିଛି। ତେବେ ଏହାରି ଭିତରେ ଚଳିତ ମାସରେ ଥିବା ପ୍ରଦୋଷ ବ୍ରତ ଏବଂ ମାନସିକ ଶିବରାତ୍ରୀର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ରହିଆସିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। । ଆଜି ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାଗପାଟ ଜିଲ୍ଲା ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ପର୍ଶୁରାମେଶ୍ୱରପୁର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବୁ।

ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଥିବା ପର୍ଶୁରାମେଶ୍ୱରପୁର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଠାରେ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଶିବରାତ୍ରୀରେ ଏକ ଚାରି ଦିନିଆ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ମେଳା କୁହାଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କାଉଡ଼ିଆ ହରିଦ୍ୱାରରୁ ଖାଲି ପାଦରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଆଣି ମହାଦେବଙ୍କ ଜଳାଭିଷେକ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଖାଲି ପାଦରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ କାଉଡ଼ିଆମାନେ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ନଥାନ୍ତି। ମହାଦେବଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇବା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଜଳାଭିଷେକ କରିବା ପାଇଁ କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଜାରି ରହିଥାଏ। କାଉଡ଼ିଆମାନେ ମହାଦେବଙ୍କ ଭକ୍ତି ଆଗରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖକଷ୍ଟକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥାନ୍ତି।

ମହାଦେବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ହିଣ୍ଡନ ନଦୀ କୂଳେ ରହିଛି। କୁହାଯାଏ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଋଷି ଜମଦାଗ୍ନୀ ନିଜର ଧର୍ମପତ୍ନୀ ରେଣୁକାଙ୍କ ସହିତ ବାସ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପର୍ଶୁରାମ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିତା ଜମଦାଗ୍ନୀଙ୍କ ଆଜ୍ଞାନୁସାରେ ନିଜ ମା ରେଣୁକାଙ୍କ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ପୌରାଣିକ କଥା ବସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଜମଦାଗ୍ନୀ ନିଜ ମା’ଙ୍କ ବେକ କାଟି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପର୍ଶୁରାମ ନିଜର ଭୁଲ ବୁଝିପାରି ପଶ୍ଚାତାପ କରିଥିଲେ। ପଶ୍ଚାତାପ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଏହିଠାରେ ଶିବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ। ତପସ୍ୟାରେ ଖୁସି ହୋଇ ମହାଦେବ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ପୁନଃ ଜୀବଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେତୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ପର୍ଶୁରାମେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।

ଆଜି ଏହି ମନ୍ଦିର ଭକ୍ତଙ୍କ ବିଶେଷ ବିଶ୍ୱାସର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇ ରହିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଶିବରାତ୍ରୀରେ ଏଠାରେ ଏକ ଚାରି ଦିନିଆ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ଏକ ବିରାଟ ଜନସମାଗମ ହୁଏ, ଯାହାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। । କରୋନା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବାଗପାଟର ପୁର ମଣ୍ଡପରେ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏରେ ପ୍ରାୟ 30 ଲକ୍ଷ ଥାଏ। ମନ୍ଦିରକୁ ଆସି ଜଲାବିଶେକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାନସିକଧାରୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.