ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ କଦଳୀ, କ୍ୟାନ୍ସର୍ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛି ଅଧ୍ୟୟନ

କଦଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରି ରହି ଥାଏ। ଯାହା ଆମକୁ ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖେ | ଓଜନ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଶରୀରକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇପାରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। ଆପଣ ଏହା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି, କେବଳ କଦଳୀ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିରୋଧକ ଷ୍ଟାର୍ଚ୍ ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାନ୍ସର୍ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସବୁକିଛି ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା-

ଅଧ୍ୟୟନ କ’ଣ କହିଥାଏ?

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଜିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟାର୍ଚ (ଆରଏସ୍) କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟରେ ଭରପୂର ଅଟେ। ଏହି ଷ୍ଟାର୍କଗୁଡିକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଅନ୍ତନଳୀରୁ ଅଜ୍ଞାତ ହୋଇଥିବା ବୃହତ୍ ଅନ୍ତନଳୀରେ ପହଞ୍ଚେ, ଯାହା ବଡ଼ ଅନ୍ତନଳୀରେ ହଜମ ହୁଏ | । ରେଜିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟାର୍ଚଗୁଡିକ ଉଦ୍ଭିଦ ଭିତ୍ତିକ ଖାଦ୍ୟ ଯେପରିକି ଶସ୍ୟ, କଦଳୀ, ଡାଲି, ଚାଉଳ, ରନ୍ଧା ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ପାସ୍ତା ଇତ୍ୟାଦି।

ଏହା ଷ୍ଟାର୍କି ଫାଇବରର ଏକ ଅଂଶ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କଲୋରେକ୍ଟାଲ୍ କର୍କଟ ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବ୍ରିଟେନର ନ୍ୟୁ କାସାଲ୍ ଏବଂ ଲିଡସ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ରେଜିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟାର୍ଚ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ଲିଞ୍ଚ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରେ କ୍ୟାନ୍ସର୍ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା କମାଇଥାଏ। ଶଙ୍କା କମାଇପାରେ।

ପ୍ରତିଦିନ କଦଳୀ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଗବେଷଣା ଏହି ସତ୍ୟକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ୩୦ ଗ୍ରାମ୍ ରେଜିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟାର୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଇପାରେ। ୩୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତିରୋଧକ ଷ୍ଟାର୍କ ୧ କଞ୍ଚା କଦଳୀ ସହିତ ସମାନ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.