ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ ଇରାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି; ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ କହିଥିଲେ, ମନା କରିଦେଲେ ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଙ୍କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇରାନରେ ହିଜାବ ବିରୋଧ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି । ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ରଇସୀ କିଛିଦିନ ହେଲା ଆମେରିକାରେ ଅଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତକାର ହେବାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଙ୍କର କ୍ରିଷ୍ଟ୍ରୀନ ଏମନପୋର ତାଙ୍କର ସାମ୍ନାରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାର ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା । ଏବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଙ୍କର କ୍ରିଷ୍ଟୀନ ଏମ୍‌ନପୋର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଟୁଇଟ୍ କରି ସବୁ ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟରେ ଇରାନରେ ହିଜାବ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଥିରେ ୩୧ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

କ୍ରିଷ୍ଟୀନ ଏମନପୋର ଟୁଇଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଇରାନରେ ହିଜାବର ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ଚାଲିଛି । ମହସା ଅମିନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେଠାରେ ମହିଳାମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି । ନିଜର ହିଜାବ ବାହାର କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ରାତି ୮ଟାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଇରାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ରଇସୀଙ୍କୁ ଆଙ୍କର ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରଇସୀ ଆଙ୍କରଙ୍କୁ ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ଆସିବାକୁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଙ୍କର ଜଣକ ଏହା ନ କରିବାରୁ ସାକ୍ଷାତକାର ହୋଇପାରି ନଥିଲା ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆଙ୍କର ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ଇରାନରେ ହିଜାବ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଜାବ ନିୟମ ପାଳନ ନକରିବାରୁ ଜଣେ ୨୨ ବର୍ଷର ବାଳିକା ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲା। ଏମନପୋ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମନା କରିବା ପରେ ସାକ୍ଷାତକାର ବାତିଲ କରାଯାଇଛି।

ଏକ ଟୁଇଟ୍ ଜରିଆରେ ଆଙ୍କର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଇରାନରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପୋଲିସ୍ ହେପାଜତରେ ମହସା ଆମିନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ବିରୋଧ କରି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ହିଜାବ୍ ଜାଳି ଦେଉଛନ୍ତି। ଏମନପୋର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ପାଇଁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଏହା ଆମେରିକାର ମାଟିରେ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଇସିଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତକାର ହେବ। ଯୋଜନା କରିବାର ସପ୍ତାହ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୮ ଘଣ୍ଟା ସେଟ୍ ଅପ୍ ପରେ, ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ। କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଇସିଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳି ନାହିଁ। ସାକ୍ଷାତକାର ଆରମ୍ଭ ହେବାର 40 ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ସହକର୍ମୀ ଆସିଥିଲେ | ସେ ମୋତେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏହା ପବିତ୍ର ମହରମ ଏବଂ ସଫର ପବିତ୍ର ମାସ । ମୁଁ ଏହାକୁ ମନା କରିଦେଲି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଅଛୁ। ଯେଉଁଠାରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ବିଷୟରେ କୌଣସି ନିୟମ କିମ୍ବା ପରମ୍ପରା ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.